Чоловічий шовінізм - це широке поняття, що включає в себе комплекс уявлень, згідно з якими чоловіки мають перевагу над жінками. У нашому повсякденному житті це проявляється в масі явищ - від різниці в заробітних платах чоловіків і жінок і упередженого ставлення при прийнятті на роботу (яке ще далеко не викорінено навіть в західних країнах), до нерівномірного розподілу обов'язків з ведення господарства і догляду за дітьми. Така нерівність не тільки існує в уявленнях людей, але і нерідко підтримується законодавчо.
З чого все починається
Коріння чоловічого шовінізму, як і більшості інших явищ, слід шукати в традиціях виховання. Розподіл обов'язків на чоловічі і жіночі, прищеплення дівчаткам стереотипних жіночих якостей (доброта, турботливість, слухняність), а хлопчикам - чоловічих (здатність постояти за себе, лідерські якості, рішучість), різні іграшки для хлопчиків і дівчаток - все це сприяє тому, що у свідомості людини з раннього дитинства вкорінюється думка про те, що представники двох статей відрізняються не тільки фізичними даними. Створюється стійке уявлення, що між ними є більш фундаментальні відмінності - у них від народження різні смаки, інтереси і завдання. Насправді не очевидно, що хлопчики повинні грати з машинками, а дівчатка - з ляльками. Але такі традиції - і багато з нас, не замислюючись, надягають дівчаток неодмінно в рожеве, хлопчиків - синє, і створюють ще безліч відмінностей, які незримо впливають на життя нашого суспільства вже сотні років. В результаті хлопчики виростають в чергове покоління чоловіків, які вважають само собою зрозумілим, що вони повинні бути лідерами на роботі і в сім'ї. Виросли дівчинки найчастіше підтримують чоловічий шовінізм завдяки глибоко вкоріненим уявленням про те, що є жіночим і нежіночою справою.
Термін «чоловічий шовінізм» з'явився лише в 20 столітті, коли жінки стали активно боротися за свої права. До цього відсутність рівноправності вважалося нормою і, відповідно, необхідність в такому терміні не було. Зараз, незважаючи на те, що в розвинених країнах рівноправність підлог затверджено законодавчо, а дискримінація за гендерною ознакою є караною, чоловічий шовінізм, як і раніше існує. Особливо яскраво він проявляється на робочому місці, що для багатьох жінок стає перешкодою у розвитку кар'єри. Ми поговоримо про те, як боротися з шовіністами на роботі; деякі з цих рекомендацій можна застосовувати і в інших сферах життя.
Як впоратися з чоловічим шовінізмом на робочому місці
- Навмисне ігноруйте шовініста. Ця рекомендація стосується ситуацій, коли до вас звертаються співробітники, які раніше вже демонстрували зневажливе ставлення до вас або іншим жінкам в офісі. Якщо ви працюєте за комп'ютером або розмовляєте з колегою, і раптово до вас звертається людина, ігноруйте його, закінчите друкувати абзац або завершіть розмову, а потім поверніться до нього і попросіть його повторити, що він сказав. Не потрібно демонструвати зневагу і, тим більше, агресію; найкраща зброя проти шовініста - байдужість. Покажіть йому, що вам немає діла до нього і його шовіністичних поглядів, і ви звертаєте на нього уваги, лише коли з'являється вільна хвилин.
- Сидіть з прямою спиною. Згорблена спина, опущені плечі - це ознака слабкості та невпевненості, а це не ті якості, які варто показувати в колективі, де витає дух чоловічого шовінізму. Так що тримайте спину прямо, навіть якщо ви вже багато годин сидите за комп'ютером; це посилає сигнал оточуючим, що ви - міцний горішок, і вас так просто не зламати.
- Правильно вибирайте одяг. На роботі не допускайте в одязі недбалості і надмірної сексуальності. Класичний костюм, або спідниця-олівець з блузкою, кілька декоративних деталей (шарфик і браслет, наприклад), акуратна зачіска і нейтральний макіяж - оптимальний вибір для роботи. На роботі жінка повинна виглядати, перш за все, як професіонал, не демонструє свою привабливість.
- Знайте свою справу. Чоловіки, які вважають, що ви займаєтеся нежіночою справою, будуть стежити за кожним вашим дією, зловтішно відзначаючи найменші помилки. Кращий спосіб боротьби з ними - досконало знати свою роботу. Зрештою, вони переконаються в тому, що жінка може працювати з ними на рівних, а якщо вони продовжать нападки, ви зможете при нагоді самі вказати їм на недоліки в їх роботі - це той випадок, коли нанести удар по самооцінці цілком допустимо.
- Відповідайте їм, і відповідайте голосно. Якщо колега-чоловік робить вам відверто шовіністичні зауваження, відповідайте йому, і бажано так, щоб це чули сторонні. По-перше, це покаже іншим співробітникам, що вас не можна безкарно зачіпати. По-друге, у вашу розмову можуть долучитися інші жінки, яким чоловічий шовінізм, як правило, теж не дуже симпатичний. Нарешті, якщо у вас розумний начальник, помітивши конфлікт, він зможе сам пояснити підлеглому, що оцінювати співробітників потрібно виключно за їх діловими якостями. І пам'ятайте, якщо ви один раз мовчки проковтнути нанесену образу, це буде повторюватися знову і знову.
- Вказуйте на їх помилки. Якщо прихильник ідеології чоловічого шовінізму в розмові випадково називає Барака Обаму республіканцем, або довго не може розібратися, як змінити режим роботи кондиціонера, відверто смійтеся над ним. Ще краще, якщо ви виправите його (зробите зауваження - «демократ Обама, взагалі-то», або самі розберетеся з кондиціонером) - нехай над ним сміються оточуючі. І так - кожен раз, коли він допускає помилки. Це жорстоко, але якщо він дозволяє таку поведінку стосовно вас - відповідайте тим же. Нехай він постійно пам'ятає, що він може бути переконаний у чому завгодно - у нас свобода переконань, зрештою - але демонструючи свій шовінізм, він може отримати відчутний удар по самооцінці. У результаті він або усвідомлює, що жінка теж здатна постояти за себе і в робочому колективі може бути рівною чоловікові, або залишиться шовіністом, але перестане зачіпати вас, а заодно і інших співробітниць.