Існує спеціальний комплекс вправ, які лікарі рекомендують виконувати для лікування далекозорості, короткозорості та астигматизму. Таку гімнастику можна виконувати натщесерце вранці або ж в будь який інший час, але не раніше, ніж через три-чотири години після їжі. Основну увагу при цьому слід зосередити на очах при вихідному положенні сидячи з прямою спиною і схрещених ногах.
Як же виглядає гімнастика для очей?
1. Робимо глибокий вдих через ніс, піднімаємо долоні до рівня очей так, щоб кисті становили кут в 45 градусів. Під час видиху потрібно почати масаж закритих очей нижній внутрішньою частиною долоні (горбиками навпаки мізинців). Рухи виконуються до перенісся і від неї. Пальці при цьому з'єднані. Видих потрібно робити повільно, масажуючи до його кінця. Далі складаємо долоні пригорщею так, щоб між пальцями не було просвітів, і кладемо на очі, ніс і рот, при цьому очі потрібно тримати закритими.
У цьому положенні потрібно перебувати, по можливості якнайдовше затримуючи дихання. Потім потрібно відкрити очі, не прибираючи долонь, і зробити повний, спокійний вдих через ніс. Одночасно потрібно розкрити долоні віялом, починаючи від мізинців, сполучених разом.
Потім кладемо долоні на коліна, тримаємо спину прямо і дивимося в одну точку прямо перед собою, дихання при цьому довільне.
2. Протягом максимальної паузи після видиху необхідно направити очі в нижній лівий кут, при цьому тримаючи голову прямо. Вправу можна виконувати також при довільному диханні, продовжуючи, поки не виникне відчуття втоми очей (з'являється бажання моргнути або з'являються сльози). Потім виконуємо вправа схоже, лише погляд потрібно направити у нижній правий кут.
3. Дивимося на кінчик носа обома очима. Для зручності спочатку можна подивитися на вказівний палець перед собою, а потім наблизити палець до кінчика носа, стежачи за ним очима.
4. Зводимо очі до перенісся і дивимося на міжбрів'я двома очима.
5. Виконуємо кругові обертальні рухи обома очима за годинниковою стрілкою, а потім у зворотному напрямку.
6. Повторюємо масаж очей, як у першій вправі.
7. Встаємо, набираємо холодної води в рота, закрити рот, роздуваємо щоки і широко розкриваємо очі, не випускаючи з рота воду. Після цього необхідно плескати холодною водою в розкриті очі, набираючи воду пригорщами. Вправа виконується на максимальну паузі після видиху або ж при довільному диханні. Воду плещем в очі до тих пір, поки вода в роті не нагріється (приблизно 10-12 разів).
Гігієна для очей
На весь комплекс у вас піде приблизно 15-20 хвилин. Але щоб вправи допомогли, необхідно дотримуватися гігієни зору в повсякденному житті. Ні в якому разі не можна писати і читати, занадто низько нахилившись до тексту. Важливо також, щоб було достатньо яскраве освітлення, в той же час потрібно, щоб світло не потрапляло в очі.
Телевізор потрібно дивитися на відстані не менше 2 метрів. Якщо ваша робота пов'язана з великим напруженням зору, очам періодично потрібно давати відпочинок. Корисно дивитися на природу, милуючись квітами, зеленню.
Можна ще дивитися вдалину, в небо. Так ви не тільки дасте очам відпочити, але і успокоите нервову систему і зніміть стрес. Якщо ви зайняті розумовою працею, кожні 3-4 години зір потрібно перемикати, переводячи вдалину і фокусуючи на горизонті приблизно на 5-10 хвилин. Потім потрібно закрити очі на пару хвилин для відпочинку.
Гімнастика для очей рекомендується для нормалізації тонусу м'язів, поліпшення кровопостачання очей, також зняття зорового стомлення. Якщо ваша робота пов'язана зі значним навантаженням на очі, гімнастику потрібно робити двічі на день (вранці і ввечері).