Хронохарчування - це не просто дієта, це ціла система живлення: будь-яка їжа корисна, якщо вживати її у відповідності з біологічними ритмами організму. У хронохарчуванні майже немає заборонених продуктів і стомлюючого підрахунку калорій - ви худнете не по днях, а по годинах.
Якщо годувати себе тим, що організм готовий в даний момент переварити, він отримає всі необхідні поживні елементи в потрібному обсязі
Хто перший почав?
Принципи хронобіології та хронопитания (chrono-biology і chrono-nutrition) були розроблені у вісімдесяті роки ХХ століття дієтологами Жаном-Робером Рапеном і Аланом Делабо. Ця система живлення схвалена Європейським дослідницьким інститутом дієтології IREN.
Відома система набула завдяки їх учневі, Патріку Леконту, теж дієтолога. Завжди суворий і підтягнутий, він сам втілення здорового способу життя. У своєму невеликому кабінеті в Лозанні Леконт приймає тих, хто бажає мати оптимальну вагу.
У чому суть часової дієти?
Проаналізувавши добову активність сотень гормонів і ферментів, Леконт розробив гармонійний з точки зору біоритмів організму раціон. А саме: щедра, багата жирами і повільними вуглеводами їжа - на сніданок, тваринні білки і невелика кількість крохмалистих овочів - в обід. Жир рослинного походження (наприклад, горіхи), фрукти та солодощі - в полудень. Продукти з мінімумом калорій - на вечерю.
Як працює дієта?
Добовий графік вироблення ферментів і гормонів змушує нас з ранку краще засвоювати жир, з п'яти до шести вечора - солодощі. Якщо годувати себе тим, що організм готовий в даний момент переварити, він отримає всі необхідні поживні елементи рівно в тому обсязі, в якому потрібно. Обмінні процеси оптимізуються, і питання зайвих або ж відсутніх кілограмів відпаде сам собою.
Як перейти на хронохарчування?
Запам'ятайте золоте правило хронопитания: ніякого цукру до 17 годин. Ніякого - значить, потрібно відмовитися на цей час від чаю і кави з цукром і навіть солодких фруктів, не кажучи про тортах і тістечках.
Не обмежуйте себе по ранках чашкою кави - щільно снідайте. Тлумачний сніданок, Леконту, - це яйця (можна їсти до 4 в день, 5 разів на тиждень, але обов'язково розділивши на 2 прийоми), тости з цільнозернового хліба, сир, вершкове масло, несолодкий чай, кава, трав'яні відвари.
Біле і червоне м'ясо можна їсти не частіше 2-3 разів у тиждень, рибу і морепродукти - кожен день, переважно на вечерю. Крупи, бобові, картоплю, крохмалисті овочі - не більше 9 ст. л. в день.
Намагайтеся максимально урізноманітнити меню: нехай ваш раціон стане схожим на гастрономічний довідник. Чергуйте яловичину, телятину, шинку, курку і індичку, дике м'ясо. Перепелині яйця - з курячими, пікшу - з тріскою і пангасиусом. Так ви отримаєте з їжею всі необхідні мікроелементи.
Не ігноруйте спеції, трави (у свіжому і сухому вигляді), горіхи, каперси, малосольні огірки. З соусів можна домашній майонез, бешамель, гірчиця, соєвий соус. З-за високого глікемічного індексу не рекомендуються банани, морква і буряк.
Молоко і молочні продукти теж краще обмежити - з віком нам важче засвоювати лактозу. Вибирайте тверді і блакитні сири: у конте і пармезані лактози немає, горгонзоле, чеддере і рокфоре - менш 1 г на 50 р.
Їжте не поспішаючи, в спокійній обстановці кожні 3-4 години і не перекушуйте між прийомами їжі.
Від чого краще відмовитися?
Весь день, крім проміжку з 17.00 до 18.00, утримайтеся від солодкого, увечері - від жирної і важкої їжі. Традиційно ні в який час доби не корисні фастфуд, напівфабрикати, газовані напої та продукти з лактозою.
На що зробити "ставку"?
Сніданок: яйця, сир, цільні крупи і хліб, трав'яні відвари.
Обід: листова зелень, капуста у всіх різновидах (білокачанна, червонокачанна, брюссельська, броколі, кольрабі, цвітна, кисла), цибуля, часник, гарбуз, редис, ріпу, кабачки, баклажани, помідори, огірки, солодкий перець, селера, проростки, артишоки, спаржа, телятина, яловичина, курка, індичка, цільні крупи.
Полуденок: фрукти і ягоди, сухофрукти, мигдаль, лісові горіхи, кешью, насіння.
Вечеря: пікша, тріска, окунь, пангасіус.
Скільки разів на день їсти?
Оптимально - чотири рази. Сніданок між 6.30 і 9.30, обід між 12.00 та 13.30, полуденок між 17.00 та 18.30. Вечеря не раніше години після полудня і не раніше ніж за годину до сну. Втім, від вечері можна відмовитися, а ось полуденок пропускати ні в якому разі не можна.
Тривалість і результат
Хронопитание не дієта: розраховано не на позбавлення від енної кількості кг за короткий час, а на набуття оптимального ваги. Тому в ідеалі треба харчуватися у відповідності з природними біоритмами все життя. Нормалізація ваги настає через 1-3 місяці.