Прийнято вважати, що в століття глобалізації мода інтернаціональна: модниці всього світу мають одні і ті ж моделі з паризьких або міланських показів. І все ж у кожній країні мода має свої національні особливості, які залежать від клімату, менталітету, національних традицій та багато чого іншого. І в результаті, наприклад, українська мода може помітно відрізнятися від моди російської або західноєвропейської.
Історія української моди
Історія української моди почалася після розпаду Радянського Союзу. Переломні моменти історії завжди дозволяють заповзятливим і творчим людям реалізувати свої ідеї, і коли СРСР розпався, відразу кілька дизайнерів українського походження заявили про себе. Такі авангардні дизайнери Ірина Дратва, Олексій Залевський та Олеся Савенко з задоволенням робили радянські стереотипи, створюючи нові напрямки української моди. Ніхто з цих дизайнерів не мав відповідної освіти, але їх видатні здібності і творчий потенціал дозволяв створювати дуже різні і завжди самобутні колекції.
Одночасно з авангардною модою, яка сприймалася як своєрідна гра, розвивалася і справжня українська мода - одяг, яка ставала актуальною не тільки на подіумах, а й на вулицях. Лілія Пустовіт, Олена Ворожбит, Сергій Бизов, Анжела Лисиця, Тетяна Земскова та Ірина Куцюк представляли свої колекції. У 1997 відбулися перші покази українських Сезонів Моди, які потім стали регулярними. Незважаючи на суворі вимоги, які пред'являлися до дизайнерів, які бажають брати участь у таких показах, кількість учасників постійно зростала: Сезони Моди ставали популярними.
Anisimov |
Дизайнери охоче експериментували, змішуючи українські традиції з останніми тенденціями європейської моди. У результаті створювалася самобутня й оригінальна мода, має яскраві національні особливості. Творіння українських дизайнерів придбали популярність в світі.
Zalevski |
Модна індустрія України ще дуже молода і цим приваблива. Дизайнери натхненно експериментують з текстурами і кольорами, формами і тканинами, створюючи оригінальні речі. Українська мода постійно розвивається, і, цілком ймовірно, що з часом Київ стане так само відомий модникам всього світу, як зараз відомі Париж і Мілан, і київські Тижня Моди будуть не менш привабливі, ніж західноєвропейські.
Українські дизайнери
Найуспішнішим українським дизайнером називають Лілію Пустовіт: її колекції продаються в Лондоні, Токіо і Сеулі. Люблять цього дизайнера і на Україні, але попит на одяг від Poustovit в Європі набагато вище з економічних причин. Речі Лілії відрізняє бездоганний крій і дивно гармонійне поєднання національних традицій з світовими тенденціями. Дизайнеру вдається постійно створювати щось нове, залишаючись при цьому вірним власним стилем.
Podolyan |
Одяг від Ігоря Кікотя можна придбати в бутиках Парижа, Мілана і Токіо. Добре відомий в Європі і Володимир Подолян. У чоловічій моді визнаним метром є Віктор Анісімов. В Італії широко відомий Федір Возіанов - цей молодий дизайнер був відзначений кілька років тому як один з найбільш перспективних майстрів у світі. Колекції Федора успішно продаються в Мілані.
Poustovit |
Серед перспективних молодих українських дизайнерів слід зазначити Сашу Канівського, Лілію Літковську, Анну Жовтень, Валерію Ковальську, Світлана Бевза, Ірину Каравай, дует Наталії Каменської та Олесі Кононової. Юля Паскаль, Костя Омеля і Яся Хоменко також обіцяють стати дуже популярними.
Мода вулиць
Вулична мода в Україні, як, втім, і в інших країнах, часом разюче відрізняється від моделей, представлених на подіумах. Більшість людей одягається у відповідність зі своїми уявленнями про прекрасне. А оскільки ці уявлення можуть істотно відрізнятися, то й одяг часом виглядає дуже по-різному.
Daz |
Oktyabr |
Модні журналісти частенько кажуть, що головна біда України - любов дівчат та дорослих жінок до гламуру. Українки від природи зазвичай дуже гарні собою, але вони не задовольняються своєю природною красою, а прагнуть себе прикрасити. У хід йде вузький і підкреслено сексуальна одяг, блискучі тканини і, звичайно ж, стрази і каміння. Безумовно, подібні наряди, якщо їх підібрати зі смаком, можуть виглядати дуже красиво, але далеко не кожна може похвалитися хорошим смаком. І в результаті декору на одязі українських жінок деколи буває занадто багато. Все це пишність доповнюється підкреслено розкішними аксесуарами і прикрасами - в результаті багато жінок виглядають навіть не ошатними, а розрядженими, що виглядає доречно досить рідко.
Simonenko |
Oliynik |
Якщо в західноєвропейських країнах жінки одягаються в першу чергу функціонально, то в Східній Європі важливіше всього виглядати дорого і стильно. Складно судити, погано це чи добре: це одна з національних традицій, в тому числі і української моди. Жінка повинна виглядати жіночно, жінка повинна виглядати нарядно - це девіз багатьох українських модниць. Багатьом з них вдається гармонійно поєднувати національну яскравість з актуальною недбалістю, створюючи цікаві і самобутні образи. Інші ж виглядають часом трохи безглуздо у своєму щирому прагненні виглядати нарядно. Високі підбори, пишні хутра та вечірній макіяж з ранку або надто сексуальна одяг в офісі - досить поширене явище.
Втім, ситуація з кожним роком покращується: все більше жінок прагнуть до того, щоб виглядати не тільки красиво, але і доречно, у відповідності з ситуацією. При виборі предметів одягу жительки України все більше враховують свої індивідуальні особливості, відмовляючись від модного «уніформи» на користь власного неповторного стилю. Стильний одяг як не можна краще підкреслює природну незвичайну красу українських жінок і служить чудовою оправою для цієї краси.